Innowacja pedagogiczna w oparciu o pedagogikę F. Froebla

Drodzy Rodzice. W roku szkolnym 2016/2017  Grupa III rozpoczęła od października pracę i zabawę w oparciu o innowację programowo- metodyczną autorstwa nauczycielek: Anny Rejmak- Konopskiej i Agnieszki Prażmo.Zainspirowane pedagogiką  F. Froebla postanowiłyśmy główne założenia tej pedagogiki wprowadzić do naszej grupy. Cytat samego twórcy: „Dzieci i zegarki nie mogą być stale nakręcane. Trzeba im też dać czas na chodzenie”– stał się ważną sentencją dla nas do wyznaczania sobie celów, zadań na każdy dzień.  Dlaczego F. Froebel?  Choć pedagogika Froebla liczy blisko sto lat to okazuje się, że znakomicie wychodzi naprzeciw obecnym  potrzebom edukacyjnym.

Dzisiejsze tempo życia, ciągła bieganina, notoryczny brak czasu, natłok informacji ograbił nas ze spokoju i czasu. Niestety, taka atmosfera udziela się naszym dzieciom, które często są „zakrzyczane” ilością bodźców, a ich układ nerwowy jest przeciążony „namiarem świata zewnętrznego.

Pedagogika F. Froebla  w sposób szczególny wycisza to przestymulowanie, podkreślając znaczenie zabawy dziecka: tej swobodnej wg  pomysłu dziecka jak i tej inspirowanej przez dorosłego. F. Froebel wychodzi naprzeciw naturalnym  potrzebom człowieka: doświadczania, eksperymentowania, eksplorowania i szukania radości w odkrywaniu świata. Stawia na samodzielność w działaniu. Wykazuje, że nie należy stale organizować dzieciom każdej chwili dnia, wyznaczając im ciągle zadania, dając ćwiczenia, zapełniając ich  umysł ciągłą stymulacją – bo dzieci potrzebują czasu „na chodzenie”. To właśnie wtedy najpiękniej  rozwijają  swoją kreatywność, wyobraźnię, kontakty z innymi i wiele innych niezwykłych cech osobowości. Pedagogika Froebla postrzega rolę nauczyciela, rodzica jako tego, kto zapewnia dziecku odpowiednie warunki do tej swobodnej zabawy w sali oraz w plenerze,  zachęca  dziecko do działania, do samodzielnego wysiłku intelektualnego. Istotnym elementem pedagogiki  Froebla są dary – kształcące zabawki. Czym są Dary?  Koncepcja F.Froebla oparta jest na pracy z materiałami, których dostarcza przyroda – to  dary natury oraz z przedmiotami, jakimi są zabawki celowo stworzone przez dorosłego dla dziecka. Są to tak zwane dary, czyli materiały, które mają postać wełnianych piłeczek oraz zestawów drewnianych klocków w kształcie sześcianów, walców, graniastosłupów, a także- mozaiki, patyczki, pierścienie, i punkty. Służą dzieciom do zabaw percepcyjno- manipulacyjnych, badawczych oraz umożliwiają rozwój zdolności artystycznych. Dzieci podejmują z ich wykorzystaniem zabawy badawcze, tematyczne i konstrukcyjne, poznają świat matematyki, tworzą ornamenty. Wymienionym aktywnościom towarzyszy śpiew, ruch oraz słuchanie literatury. Dary można wykorzystywać do ćwiczeń umysłowych i twórczych. Dzieci w zabawach swobodnych tworzą z nich:

  • kształty naturalne, inaczej zwane formami życia. Są to konstrukcje, które dzieci układają z wyobraźni lub posługując się wzorem,
  • kształty wiedzy to konstrukcje ilustrujące zjawiska matematyczne o charakterze arytmetycznym lub geometrycznym; dzieci układają np. pionowe lub poziome płotki, ilustrujące treść zadań matematycznych,
  • kształty piękna to wzory o charakterze ozdobnym, układane jako rytmy pasowe lub wzory o charakterze gwieździstym, układane jako rozety lub powstające w układzie krzyżowym; podczas układania takich ornamentów dzieci wykorzystują zjawiska matematyczne, np.  przesunięcie równoległe, a także obroty.
Marzec 2023
S M T W T F S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Kategorie wydarzeń

  • Brak kategorii

Archiwalne grupy