Innowacje pedagogiczne w Przedszkolu nr 47

Nasze Przedszkole może się pochwalić wykorzystywaniem innowacji pedagogicznych w swojej codziennej pracy. Ale zacznijmy od początku Innowacje pedagogiczne, nawet te o najwęższym zasięgu, zawsze wzbogacą naszą ofertę edukacyjną. Zakres innowacji pedagogicznej w praktyce przedszkolnej, jest dowodem na to, iż nasza placówka uczestniczy w tworzeniu zmian społecznych, gdyż z całą pewnością można powiedzieć, że dzięki innowacji pedagogicznej promujemy szlachetną ideę uczenia się przez całe życie w naszym środowisku lokalnym/społecznym.

Mówiąc o definicji innowacji pedagogicznej zazwyczaj mamy na myśli nowatorskie rozwiązania programowe, organizacyjne lub metodyczne, mające na celu poprawę jakości pracy placówki.

Nasze Przedszkole realizuje:

  • Innowacje Freblowską – wykorzystywanie Darów Froebla w oparciu o program Dar Zabawy w codziennej pracy dydaktycznej. Opiera się o naturalny rozwój dziecka, o przywrócenie wartości zabawie, zabawkom i całej istocie dzieciństwa.  Szczególny nacisk położony jest na aktywność zabawową w procesie poznawania przez dziecko świata. Zabawa, będąca wrodzoną potrzebą,  według niemieckiego pedagoga, jest główną formą aktywności dziecka i nie powinna być kierowana przez nauczyciela ani ograniczana, a bardzo dyskretnie i rozsądnie nadzorowana. Dzieci powinny czuć się bezpieczne fizycznie i psychicznie. 
  • Ogród Sensoryczny – Dziecko rozpoczyna poznawanie świata od otaczających je rzeczy i zjawisk, a w otoczeniu tym świat rzeczy i zjawisk przyrodniczych (obok ludzi i techniki) jest najbogatszy i oddziałuje na wszystkie zmysły dziecka swoją wielością rozmaitych procesów i zjawisk. W środowisku przyrodniczym dziecko przychodzi na świat, pozostaje z nim w ścisłym związku. Dlatego też już najmłodsze dzieci należy intelektualnie i emocjonalnie przygotować do kształtowania i ochrony środowiska w swej egzystencji i działalności. Środowisko przyrodnicze jest środowiskiem wychowawczym – zarówno ingerencja w świat przyrody, jak też jego ochrona są nośnikami wielu wartości wychowawczych. Przyroda otaczająca dzieci odgrywa ogromną rolę w ich wszechstronnym rozwoju. Każde dziecko styka się z nią na co dzień w sposób pośredni lub bezpośredni, poznaje ją za pomocą wszystkich zmysłów: smaku, węchu, dotyku, zapachu, wzroku. Bogactwo świata przyrody oddziałuje na każdą sferę rozwojową dziecka: rozwija uczucia estetyczne, kształtuje postawy społeczno-moralne, wpływa na rozwój umysłowy i fizyczny dziecka. Dziecko w wieku przedszkolnym jest szczególnie chłonne na najróżniejsze bodźce płynące z otoczenia, także te docierające ze świata roślin i zwierząt. Dlatego też nie można pominąć w procesie poznawania świata przez przedszkolaki ich kontaktu z przyrodą.
  • Most Pokoleń
Wrzesień 2023
S M T W T F S
« Aug    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Kategorie wydarzeń

  • Brak kategorii

Archiwalne grupy