Wycieczka do lasu

W środę 23. listopada 2016 r. przedszkolaki ze wszystkich grup wzięły udział w wycieczce do lasu nad Zalewem Zemborzyckim. Młodsze grupy – Maluszki i Średniaczki miały okazję pospacerować po lesie.  Starsze grupy uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych.

Naszym przewodnikiem po leśnych ścieżkach był Pan Grzegorz Majek, Leśnik z Nadleśnictwa Świdnik, który niezwykle ciekawie opowiadał o leśnej roślinności i zwierzętach. Wyjaśnił, dlaczego drzewa liściaste tracą liście na zimę, dlaczego igły drzew iglastych pozostają na gałązkach i jak to jest u modrzewia, którego igły – przecież opadają! Objaśnił także, gdzie drzewo gromadzi wodę, którą wciąga do środka przed nadejściem zimy i mrozów.

Podczas spaceru brzegiem lasu dzieciom udało się zaobserwować Kaczki krzyżówki pływające po wodach Zalewu Zemborzyckiego. Pan Grzegorz wyjaśnił dzieciom pochodzenie nazwy ptaka i charakterystyczne ubarwienie piórek samca i samiczki kaczki. Opowiedział także o leśnych zwierzętach przygotowujących się do zimy – o ciepłym futrze lisa, o objadaniu się borsuka i niedźwiedzia przed udaniem się tych zwierząt na zimowy odpoczynek, o rybach, które zimą pływają w wodach, tylko nieco głębiej, gdzie panuje stała dodatnia temperatura. Wspomniał również o dzikach łączących się przed zimą w stada – watahy.

Wycieczka do lasu była okazją do bezpośredniego kontaktu dzieci z leśną przyrodą, wzbogacenia wiedzy przedszkolaków na temat ekosystemu lasu oraz ukształtowania więzi z lasem, jako miejscem odpoczynku, źródłem świeżego powietrza oraz wielu „leśnych darów”:  drewna, grzybów, jagód itp. Również przedszkolaki na zakończenie zajęć zebrały leśne dary – każda napotkana gałązka, zeschły listek,  szyszka, kawałek kory – były cennym leśnym znaleziskiem, tym bardziej, że miały swoją rolę w życiu lasu. Teraz zebrane „leśne skarby” wzbogacą nasze Kąciki przyrody.

Marzec 2023
S M T W T F S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Kategorie wydarzeń

  • Brak kategorii

Archiwalne grupy