Pierwsze dni w przedszkolu

Kochani. Za nami pierwsze tygodnie września. Choć to już drugi rok w przedszkolu, niektórym potrzeba czasu, by poczuć się pewnie. Tym bardziej, że wokół zaszło trochę zmian – inne znaczki w łazience, inne miejsce w szatni, nowi koledzy w grupie, nowe zabawki.

Od pierwszych dni pobytu w przedszkolu przypominaliśmy sobie imiona kolegów i osób pracujących w przedszkolu. Zwiedziliśmy budynek – odwiedziliśmy Panie Kucharki, cichutko zajrzeliśmy do Pani Intendentki Renatki, przypomnieliśmy sobie, gdzie mają swoją salę Maluszki i Starsze Grupy oraz gdzie mamy Rytmikę z Panią Halinką.  Zwracaliśmy przy tym uwagę, by nie zapominać o słowach „dzień dobry” i „do widzenia”.

Podczas pierwszych zajęć rozmawialiśmy na temat zasad zachowania w przedszkolu: zwracaliśmy uwagę na mówienie „dzień dobry” i „do widzenia” kiedy przychodzimy do przedszkola i rozchodzimy się do domu; używanie grzecznych słów „dziękuję”, „przepraszam” i „proszę”; rozmawialiśmy o koleżeńskiej wspólnej zabawie, o dzieleniu się zabawkami z kolegami i zapraszaniu do zabawy dzieci nieśmiałych, o troszczeniu się, kiedy ktoś jest smutny lub stanie mu się jakaś krzywda. Poznaliśmy również naszych przedszkolnych książkowych przyjaciół: Michała i Misię, których przygody będą nam towarzyszyły w ciągu roku.

Każdy dzień rozpoczynamy od schodzenia się i zabaw wg naszych zainteresowań. Przed śniadaniem wykonujemy ćwiczenia przy tamburynie lub przy muzyce albo bawimy się w zabawy w kole: „Kółko graniaste”, „Mało nas do pieczenia chleba”, „Stary niedźwiedź”, „Moja Julijanko”. Następnie siadamy przed łazienką w dwóch „pociągach”: chłopców i dziewczynek.  Mamy nawet dwoje dyżurnych od zapraszania do łazienki i dwoje dyżurnych od nakrywania do stolików. Codziennie inne osoby, tak, żeby każde z dzieci było dyżurnym. Po śniadanku siadamy do zajęć. Czasem słuchamy opowiadania, rozmawiamy o jego treści i rysujemy na jego temat albo wykonujemy zadanie związane z opowiadaniem. Uczymy się przy tym uważnie słuchać, aby wiedzieć, o czym było opowiadanie, albo co mamy zrobić w zadaniu. Czasem rozmawiamy na temat ilustracji na tablicy: nazywamy elementy na obrazku, określamy, co robią osoby na ilustracji i co to za miejsce, odpowiadamy na pytania pani:  Gdzie coś się znajduje? Uczymy się przy tym uważnie patrzeć, odpowiadać na pytania, samodzielnie budować proste zdania i posługiwać się określeniami: na, pod, obok, przed, za. Czasem rozwiązujemy z panią zagadki obrazkowe -„Zagadki Smoka Obiboka”, a potem dzielimy na sylaby i wyklaskujemy nazwy obrazków. Po tej części zajęć mamy zabawę ruchową związaną z naszymi zajęciami, a po zabawie wykonujemy jakieś zadanie – kolorujemy, rysujemy po śladzie, łączymy odpowiednio, malujemy, wyklejamy itp. Pani tłumaczy, co mamy zrobić, ale często sami już odgadujemy, o co chodzi w zadaniu.  Po zajęciach jest czas na zabawę, więc bawimy się wesoło: budujemy trasy dla samochodów i pociągów, konstruujemy z klocków, wyprowadzamy lale na spacer, gotujemy, robimy lalkom pranie albo rysujemy, lepimy z piankoliny, układamy układanki i puzzle. Uczymy się, by szanować nasze zabawki, nie kopać i nie rzucać nimi. Po zabawie sprzątamy nasze zabawki na miejsce i jemy drugie śniadanie, a po nim wychodzimy do naszego przedszkolnego ogródka lub na spacer. Po powrocie do przedszkola czekają już na nas nakryte stoliki, więc – toaleta i czytamy książeczkę – przyniesioną z domu lub z naszego Kącika. Kiedy kończymy naszą bajkę, pani właśnie nalewa nam zupkę. Smacznego. Dziękujemy. Jemy ze smakiem, bo przedszkolne zupki smakują naprawdę wyśmienicie! Po obiedzie – toaleta i przebieramy się w piżamki. Odpoczywamy i nabieramy sił do popołudniowej zabawy. Co? Już wstajemy? Podwieczorek czeka, wzywa nas z daleka… Po podwieczorku mamy nową energię do zabawy. Kto teraz ze mną poukłada? A kto chce ze mną pobudować? Czym chciałbyś się pobawić? Przed pójściem do domu odkładamy swoje zabawki na miejsce, żegnamy się z panią i z kolegami „do widzenia” i „do jutra”:)

Grudzień 2023
S M T W T F S
« Nov    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Kategorie wydarzeń

  • Brak kategorii

Archiwalne grupy