Witamy Nowy Rok – cykl zajęc w Grupie II

W dniach od 2. do 5. stycznia 2019 r. w Grupie II realizowana była tematyka „Witamy Nowy Rok”. Podczas zajęć rozmawialiśmy o postanowieniach noworocznych, jakie poczynili Michał i Michasia, bohaterowie naszego opowiadania. Przedszkolaki dowiedziały się, czym są postanowienia noworoczne i mogły same powiedzieć, co chciałyby w nowym roku zrobić lub zmienić, próbując w ten sposób planować swoją przyszłość.

Przypominaliśmy sobie i poznawaliśmy nazwy pór roku, miesięcy i dni tygodnia. Dzieci przypominały sobie nazwy i cechy charakterystyczne pór roku przy pomocy ilustracji i obrazków do klasyfikowania; tworzyły także zegar pór roku; utrwalały nazwy pór roku i dni tygodnia z wykorzystaniem zabaw logorytmicznych – recytując krótkie rymowanki z wyklaskiwaniem, uderzaniem o kolana, o dłonie kolegi itp. Może i wy nauczycie się naszych rymowanek?

Ty-dzień-ma                    W każdym wersie dzieci 2 razy klaszczą i 1 raz uderzają o dłonie kolegi naprzeciwko (grają w „łapki”)

sie-dem-dni.

Znam-je-ja

Znasz-je-ty.

Poniedziałek! Wtorek! Środa! Czwartek! Piątek! Sobota! Niedziela!      Dzieci wyliczają na palcach.

 

Czte-ry po-ry rok nasz ma           Dzieci na zmianę rytmicznie wyklaskują  i uderzają o kolana.

Czte-ry po-ry każ-dy zna!

Wio-sna, La-to, Je-sień, Zi-ma   Dzieci wyliczają na palcach.

Nic już te-go nie za-trzy-ma!     Dzieci rytmicznie przytupują lub wyklaskują itp.

Ciekawostką podczas tej tematyki były zegary. Dzieci przynosiły z domu różnego typu zegary, a następnie oglądaliśmy je w przedszkolu, porównywaliśmy, szukaliśmy podobieństw i różnic, klasyfikowaliśmy wg wielkości, przeznaczenia itp. Dzieci mówiły, do czego służą zegary  i jakie są ich rodzaje; dowiedziały się, ze zegary mają tarczę i wskazówki lub … wyświetlacz; że zegary różnią się zasadą działania – mechanicznie, na baterie.  Mieliśmy przy tym frajdę podczas leżakowania, bo budził nas prawdziwy budzik Kornelki! Mamy jeszcze w planie wybrać się na wycieczkę – do Pana Zegarmistrza ;)

 

Marzec 2023
S M T W T F S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Kategorie wydarzeń

  • Brak kategorii

Archiwalne grupy